• Widok na dom od strony jeziora
  • Zachód słońca nad jeziorem
  • Widok domu z jeziora
  • Widok jeziora
  • Widok domu z jeziora
  • Zachód słońca nad jeziorami: Rospuda i Kamienne
  • Widok jeziora
  • Widok z lotu ptaka
1 2 3 4 5 6 7 8

Miejsca, które warto odwiedzić

Mazurskie Atrakcje

Zbiór stron internetowych prezentujących atrakcyjne miejsca na Warmii i Mazurach, które – podczas wypoczynku – warto odwiedzić. Warmia i Mazury to nie tylko lasy i jeziora, to także zabytki i interesujące wydarzenia kulturalne.

Wigierski Park Narodowy

Położony na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na niżu europejskim, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 300 tysięcy hektarów.

Suwalski Park Krajobrazowy

Park został utworzony 12.01.1976 r. jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Położony jest na Pojezierzu Litewskim w mezoregionie Pojezierze Wschodniosuwalskie. Obejmuje Zagłębienie Szeszupy i tereny otaczające jez. Hańcza (najgłębsze jezioro w Polsce). Leży na obszarze 4 gmin – Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka-Tartak należących do woj.  podlaskiego.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

“Polska tajga” — do złudzenia przypominająca lasy Dalekiej Północy. Żyją tu niemal wszystkie gatunki zwierząt łownych i chronionych: łosie, jelenie, sarny  rysie, borsuki, wilki i bobry. Na skraju puszczy leżą Stańczyki - wieś, w której znajdują się dwa olbrzymie wiadukty na nieistniejącej już linii kolejowej.

Żegluga jachtem po jeziorze Wigry

Jezioro Wigry jest największym i niewątpliwie najatrakcyjniejszym akwenem w regionie. Wraz z przyległymi mniejszymi czternastoma jeziorami, Wigry tworzą szczególny zespół ekosystemów wodnych o łącznej powierzchni około 2500 ha.

Bogata i urozmaicona linia brzegowa, liczne wyspy w południowej części jeziora, częste występowanie "głęboczyków" i płycin zwanych "górkami" oraz wysokopienne lasy nad tonią składają się na niepowtarzalne piękno Wigier.

Nie musimy mieć własnego jachtu, by popływać po tym akwenie. Możemy tu na miejscu wyczarterować jacht i poczuć przyjemność żeglowania.

Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) "Mauerwald"

Została wybudowana w odległości 18 km na wschód od kwatery Hitlera, w lesie, w miejscowości Mamerki nad Kanałem Mazurskim. Na terenie obiektu, po prawej stronie drogi Kętrzyn-Węgorzewo, jest parking niestrzeżony, gdzie można zaparkować samochód. Stąd rozpoczynamy zwiedzanie kwatery w zależności od czasu jakim dysponujemy i zainteresowania. Teren kwatery to trzy strefy: "Fritz" (Fryderyk), "Quelle" (źródło) i "Brigitten Stadt" (miasto Brygidy).

Copyright © 2002 Bogusława Frukacz, Rospuda

Projekt i wykonanie: Eugeniusz Danowski